
/фото MIT News, Valentina Sumini
Люди на Марсі: як виглядатимуть міста червоної планети
- Листопад 6, 2017
- 0 comments
- Олена Летута
- Опубліковано в Майбутнє
- 0
Массачусетський технологічний інститут представив свою дизайнерську концепцію того, як виглядатимуть майбутні поселення на Марсі. Проект був створений в рамках Mars City Design 2017. Команда МІТ отримала перший приз зі своїм проектом міста, яке має структуру, подібну до дерева.
Проект МІТ має назву “Redwood Forest“. Його очолили постдок Валентина Суміні та доцент Кетлін Мюллер, також в їх команду увійшло 9 студентів. Для реалізації проекту розробники провели різноманітні міждисциплінарні дослідження, результатом яких стало створення дизайну поселення, оптимально по забезпеченості ресурсами та життєвим простором.
На червоній планеті, повністю позбавленій рослинності, Redwood Forest може стати справжнім “куточком Землі” на Марсі. Згідно з концепцією розробників, основою майбутніх міст стануть куполи або дерева. Це будуть відкриті громадські місця, засаджені рослинністю та з великою кількістю води. Остання буде збиратися з північних рівнин Марсу. Один купол розрахований на 50 чоловік. Як розповідає Суміні:
“На Марсі наше місто буде фізично та функціонально імітувати ліс, використовуючи місцеві марсіанські ресурси, такі як лід, вода, реголіт (ґрунт) та сонце для підтримки життя. Проектування лісу символізує потенціал зовнішнього росту, оскільки природа поширюється по всьому марсіанському ландшафту”.
Однак купол з деревами — це лише верхівка конструкції. Головне буде знаходитись під ним, а саме — велика мережа тунелів або “коренів” з приватним простором та транспортною системою до жителів інших дерев. Загальна кількість поселенців цієї першої марсіанської спільноти може сягнути 10 000 чоловік. Проте функція “коренів” – це не лише сполучення мешканців між собою. Корені стануть відмінним захистом майбутніх колоністів від космічного випромінювання, ударів мікрометеоритів та екстремальних перепадів температур.
“Кожен ареал для дерев включає розгалужену структурну систему й надуту мембранну оболонку, закріплену тунельованим корінням”.
— Валентина Суміні.
/фото MIT News, Valentina Sumini
Розроблена система орієнтована на стійкість, що критично важливо для будь-якої майбутньої спільноти Марсу. Ключова роль в побудованій системі відводиться воді. Про її значення розповів докторант Факультету аеронавтики та астронавтики Джордж Лордос, відповідальний за архітектуру системи Redwood Forest:
“Кожне середовище існування дерев в Redwood Forest буде збирати енергію сонця та використовувати її для обробки і транспортування води по всьому дереву: кожне дерево спроектоване як багате на воду середовище. Вода наповнює м’які клітини всередині купола, забезпечуючи захист від випромінення, допомагає керувати тепловими навантаженнями та забезпечує гідропонні ферми для вирощування риби й зелені”.
Енергію в місті будуть виробляти сонячні батареї, вона буде використовуватися для розподілу накопиченої води: частина її піде на виробництво ракетного палива та кисню, частина — для зарядки водневих паливних елементів. Також буде зберігатися резерв енергії на випадок пилових бур.
Милуючись цим поки що нереальним та по-справжньому неземним проектом марсіанського поселення, спадає на думку, що деякі з ідей дослідників будуть корисні й на Землі. Дизайн подібного середовища існування може бути використаний для будівництва робочих та житлових приміщень в сурових умовах (наприклад, пустелі, морське дно і т.д.). Гідропонне садівництво могло б забезпечити міста свіжою рибою та овочами з мізерними витратами на землю й транспортування. Дивлячись на таке майбутнє Марсу, бажаєш не гіршого майбутнього і для Землі.