
/ фото StockSnap
Вчені презентували результати найбільшого дослідження використання “розумних наркотиків”
- Липень 16, 2018
- 0 comments
- Анна-Марія Фокшей
- Опубліковано в Новини
- 0
Ні, мова не йде про речовини, які відрізняються унікальним складом. “Розумними” називають препарати, що стимулюють роботу мозку і підвищують продуктивність. З кожним роком вони завойовують все більше прихильників.
Цифри, які вражають
Дослідження американських вчених презентує Global Drug Survey – щорічне анонімне онлайн опитування про використання ліків у цілому світі. У 2015 році в ньому взяло участь 79 640 людей, а у 2017 – 29 758. З них 14% зізналися, що приймали стимулюючі речовини принаймні один раз за останній рік. У 2015 цей показник складав лише 5%. Найбільш високий рівень споживання у США: 30% респондентів приймали ліки для прискореної роботи мозку принаймні один раз за останній рік.
Старий Світ не пасе задніх і також підхопив цю негативну тенденцію. Так, у Франції кількість тих, хто вживає стимулянти, зросла з 3% у 2015 році до 16% у 2017, а у Великобританії з 5% до 23% відповідно.
Використання “розумних наркотиків” без необхідного медичного припису відоме науковій спільноті як фармакологічне когнітивне стимулювання (ФКС). Це явище переросло з поодиноких випадків у поширений тренд у всіх 15 націях, які стали учасниками дослідження. Вчені звернули увагу на два найпоширеніші препарати: аддералл та ріталін. У звичайних умовах лікарі призначають їх для лікування синдрому порушення активності та уваги (СПАУ). Серед інших популярними стають і модафініл (препарат для лікування розладу сну) та нелегальні речовини, такі як кокаїн.
Лікувати і не шкодити
Розповсюдження ФКС зумовлюють культурні особливості, поширення СПАУ, а також способів його лікування. В США найбільш поширеним є медикаментозне лікування і придбати ліки з вмістом амфетаміну, такі як аддералл, досить просто. Європейський Союз зробив ці препарати нелегальними на своїй території. Однак тут можна знайти ліки, що містять інший активний компонент – метилфенідат.
Дослідження довело, що поширення “американського стилю” в лікуванні СПАУ могло стати однією з причин зростанні кількості людей, що використовують “розумні наркотики”. Хворим препарати з вмістом метилфенідату або амфетаміну допомагають швидше заспокоїтися та зосередитися. Однак вони не дають довготривалого результату: позитивний ефект триває стільки ж, скільки і дія ліків. Хворі не виліковуються, їм не стає легше соціалізуватися. В останніх дослідженнях цієї проблеми вчені навіть припускають, що ліки шкодять дітям.
На людей, що не страждають на СПАУ, ці препарати можуть мати різний вплив. Дослідження показують відмінні результати, зокрема і те, що дія “розумного наркотику” залежить від рівня гормонів.
Що там з етикою?
Барбара Сахакіан, нейробіолог з Кембриджського університету (Велика Британія) зазначає, що така динаміка зростання змушує задуматися про те, як суспільство сприймає ці речовини, та задати кілька цікавих етичних питань.
Ще у 2008 році в журналі Nature вийшла скандальна стаття “Про відповідальне використання здоровими людьми препаратів, що стимулюють когнітивну функцію”. Обурення наукової спільноти викликало те, що автори не засуджували таке використання препаратів, а тільки звертали увагу на обставини, в яких ви їх вживаєте. Філіп Кемпбел, один з авторів статті, зауважив, що не існує жодного клінічного дослідження, яке б підтверджувало позитивний вплив цих медикаментів на прискорення роботи мозку чи визначали б їх побічні ефекти для людей без СПАУ.
Негативні наслідки є, але вчені так і не довели це за останні 10 років.