
/ фото pixabay
Хіміки відкрили, як синє світло з цифрових пристроїв прискорює сліпоту
- Серпень 14, 2018
- 0 comments
- Олена Летута
- Опубліковано в Новини
- 0
Робота оптичних хіміків нарешті показала, яким чином синє світло з цифрових пристроїв та сонця прискорює сліпоту. Як показали результати досліджень вчених з Університету Толедо, синє світло трансформує життєво важливі молекули у сітківці ока в клітини-кілери.
Процес, котрий дослідили вчені, веде до макулярної дегенерації, котра сьогодні вже є головною причиною сліпоти в США. Як зазначив лікар та доцент кафедри Хімії та біохімії Університету Толеда Аджиз Карунарат:
“Ми постійно піддаємося впливу синього світла, а рогівка та кришталик не можуть блокувати або відбити його. Ні для кого не секрет, що синє світло шкодить нашому зору, пошкоджуючи сітківку ока. Наші експерименти пояснюють, як це відбувається, й ми сподіваємося, що це призведе до терапії, яка сповільнить дегенерацію жовтої плями”.
Макулярна дегенерація — це невиліковна хвороба очей, як з середини 50-60-х років відіграє ключову роль у втраті зору. По суті це смерть клітин-фоторецепторів сітківки ока. Останнім, для того щоб розпізнати світло та відправити сукупність сигналів до головного мозку, необхідні молекули, що мають назву ретінал або ретіналдегід. І якщо ви хочете бачити, вам потрібне регулярне надходження молекул ретіналу до сітківки, бо без нього фоторецептори не матимуть жодної користі.
Однак вплив синього світла примушує сітківку ініціювати реакції, в результаті яких утворюються отруйні молекули в клітинах-фоторецепторах. Таким чином сітківка сама ж і вбиває фоторецептори. Як розповів дослідник Казун Ратнаяк, відновити їх неможливо:
“Коли вони помирають, вони помирають назавжди”.
Також дослідники провели експеримент, в ході якого вводили молекули ретіналу в інші типи клітин в організмі: ракові, клітини серця та нейрони. В результаті під впливом синього світла та в комбінації з ретіналом всі ці клітини гинули. Окремо один від одного ретінал або синє світло ніяк на них не впливали.
“Токсичність, викликана ретіналом та синім світлом — універсальна, вона може знищити будь-який тип клітин”.
— Аджиз Карунарат.
Закидуємо смартфони якомога далі чи шукаємо альтернативу?
Однак вчені знайшли можливий вихід з цієї, здавалося б безвихідної ситуації. Молекула альфа-токоферолу (похідна вітаміну Е, природного антиоксиданту) здатна запобігти смерті клітин. Але через процеси старіння імунна система людей пригнічується та втрачає здатність протистояти атакам синього світла на сітківку ока.
Приємною новиною стане й те, що деякі виробники смартфонів додають фільтри синього світла до екранів своїх пристроїв. Також Аджиз Карунарат радить використовувати сонячні окуляри, які можуть відфільтровувати не лише ультрафіолетове, проте й синє світло, та не дивитися на смартфони й планшети в темряві. Наразі лабораторія вимірює синє світло, що надходить з різних цифрових приладів, щоб краще зрозуміти, як клітини ока реагують на його щоденний влив. Вчені сподіваються більше дізнатися про механізми сліпоти та нарешті знайти метод перехоплення токсичних реакцій. Всі сили науковців направлені на захист зору та майбутнього дітей, що ростуть в світі високих технологій.