
Божків на острові Пасхи налічується близько тисячі / фото Pixabay
Існувала ціла галузь по виробництву божків на острові Пасхи
- Серпень 24, 2018
- 0 comments
- Ірина Гінжул
- Опубліковано в Дослідження
- 0
Знамениті кам’яні божки могли бути частиною цілої галузі, організованої людьми, котрі прибули на острів Пасхи близько 900 років тому. Аналізуючи хімічний склад інструментів, використовуваних для створення великих кам’яних скульптур, археологи виявили докази того, що тут існувало складне суспільство Рапа Нуї.
Складне суспільство
Ці статуї, які часто називають “головами острова Пасхи”, насправді зроблені в повний зріст. Божків, які представляють важливих предків Рапа Нуї, налічується тут близько тисячі. Висота деяких статуй сягає 21 метра.
“Ідея конкуренції і краху суспільства на острові Пасхи може бути перебільшена. Індустрія різьблення по каменю є переконливим доказом того, що між ремісничими групами було тісне співробітництво”.
– археолог з Університету Квінсленда Дейл Сімпсон-молодший.
За словами дослідника, перші поселенці, згідно з легендами, вміщалися всього у два каное на чолі з першим очільником острова Хоту Матуа. За багато років населення розрослося до тисяч, утворюючи складне суспільство, яке зробило ці статуї.
“У Рапа Нуї були вожді, священики та гільдії робочих, які ловили рибу і робили ідолів. Був певний рівень суспільно-політичної організації, необхідний для створення майже тисячі статуй”.
– Дейл Сімпсон-молодший.
Вчені впевнені, що ідея конкуренції і краху суспільства на острові Пасхи може бути перебільшена / фото Pixabay
Інструменти робили із базальту
Щоб краще зрозуміти цю давню спільноту, археологи детально вивчили двадцять одне із 1600 кам’яних знарядь, котрі були знайдені під час розкопок. Ці знаряддя мають назву токі та були зроблені із вулканічного каменю – базальту. На острові Пасхи є як мінімум три різних джерела, в яких Рапа Нуї добували сировину. Базальтові кар’єри займають дванадцять тисяч квадратних метрів – це площа двох футбольних полів.
Археологи зробили хімічний аналіз кам’яних інструментів. За допомогою лазера від каменю відрізали крихітні шматочки. Мас-спектрометр дозволив проаналізували кількість різних хімічних елементів, присутніх у зразках.
“Якщо подивитися на хімічний склад зразків базальту із різних джерел, можна побачити відмінності в концентраціях різних елементів. Камінь з різних кар’єрів відрізняється”.
– дослідник Лорі Дуссобю.
Продовжать дослідження
Отримані результати вказують на суспільство, яке, на думку Сімпсона, було пов’язано тісною співпрацею:
“Більшість пішли з одного комплексу кар’єрів. Як тільки люди знаходили кар’єр, який їм подобався, вони селилися поруч з ним. Я вважаю, що древнім доводилося співпрацювати між собою”.
Для вченого такий рівень масштабного співробітництва суперечить популярній історії про те, що жителі острова Пасхи вичерпали ресурси і почали вимирати.
“На острові Пасхи багато таємниць через його ізоляцію. Однак, як в минулому так і зараз, люди на острові продовжують взаємодіяти”.
– Дейл Сімпсон-молодший.
Археологи мають намір продовжувати розкопки та проводити подальші дослідження, щоб дізнатися: було ця взаємодія добровільною або примусовою. Вчені впевнені, якщо їм вдасться пролити світло на суспільство острова Пасхи, можна буде зрозуміти, як формується сучасний світ і як люди в ньому взаємодіють.