
Звичні для нас дії можуть виявитися згубними для знання!
Як технологічні компанії пропагують псевдонауку?
- Вересень 5, 2018
- 1 comments
- Анна-Марія Фокшей
- Опубліковано в Дослідження
- 0
Гуглите? Тоді будьте готові потрапити у пастку хибних думок. Алгоритм роботи пошуковиків не забезпечує інформацією від експертів, а просто підкидає сторінки з найкращими рейтингами. Тут немає правди. Але ми знаємо, де є.
У перші години життя немовляти лікарі роблять йому укол вітаміну К. Це поширена практика – підтвердить будь-який педіатр або акушер.
“Немовлята народжуюся з дуже низьким рівнем вітаміну К і без уколу їх кров просто не буде згортуватися”.
– повідомляють на сайті Центру контролю та профілактики захворювань (США).
Але батьки, які хочуть переконатися, що все добре, заходять в інтернет. Перше, що вибиває пошук, – це публікації прихильників теорії змови. “Експерти” відразу рекомендують відмовитися від введення препарату. Десь трохи далі в списку вибивається офіційний урядовий сайт, на якому лікарі все детально роз’яснюють. Проте, хто здатний об’єктивно сприймати інформацію, якщо їх вже налякали маніпуляціями?
Такими недостовірними результатами пошуку за ключовим словом страждає не тільки Google. Найпопулярніші статті про вітамін К на Facebook захищають позицію проти щеплень. Платформа аналітики CrowdTangle показує, що ці статті мають мільйонну аудиторію. Результати YouTube не набагато кращі: у першій десятці відео з найбільшою кількістю переглядів попадається фахівець, який активно виступає проти будь-яких профілактичних уколів.
Зрештою ми отримуємо дуже сумну картину. Читачу складно знайти протилежну точку зору (та й не всі хочуть її шукати). Механізми рекомендацій тільки все ускладнюють, заманюючи користувача у “бульбашку фільтрів” та показуючи тільки ту інформацію, яку б він хотів побачити.
Реальні спеціалісти питань здоров’я не мають стільки контенту та уваги. Завдяки тому, що рух проти щеплень активно використовує для пропаганди блоги мам з чарівними дітьми, їх розповіді піднімаються на вершину популярності в мережі.
Представники руху заявляють, що лікарі давно продалися фармацевтичним компаніям, а щеплення – це ризик та загроза для здоров’я людини. Ця інформація повторюється на кількох перших сторінках пошуку і тому виглядає як поширена точка зору. Але це неправда. Уникати щеплення небезпечно та потенційно смертельно.
Реклама замість авторитету науки
На темну сторону противників щеплень молодих батьків схиляють не тільки запити в Google. Думка друзів має критично важливе значення, особливо, коли люди перестали довіряти державним установам. Питання про укол вітаміну К часто з’являється на форумах про вагітність та у групах молодих мам.
Більшість обговорень тут крутяться довкола питань виховання. Проте, якщо ви стаєте членом такої групи, то отримуєте поради не тільки про грудне вигодовування та харчування, але й запрошення вступи в спільноти проти щеплень.
Чому так стається? Група проти вакцинації, яку порекомендує система, нараховує 130 тисяч членів. Можливо, там вже є ваші друзі. Нещодавно вони запустили кампанію по збору 10 тисяч доларів для платної реклами на Facebook. Маркетологи стараються: у спільноті ви знайдете не одну трагічну розповідь про немовлят, що померли від синдрому раптової смерті дитини після щеплення.
Таргетують рекламу грамотно: молоді чоловіки та жінки, що цікавляться батьківством та вагітністю (саме тому рекомендовані пости у блогах матусь дуже часто ведуть у спільноти противників щеплень).
Включайте голову
Спосіб залучення аудиторії завдяки скандальним історіям відомий давно. Для компаній проти вакцинації він також не новий. У 2017 році The New York Times писала про групи, які заперечують глобальне потепління. Вони використовували Google AdWords для пропаганди думки, що глобальне потепління – це містифікація. Wired не оминув теми механізму роботи посилань, що пропагандують радикальні ідеї та хибну інформацію в масах.
Ми все частіше покладаємося на пошукові запити і на думку соціуму, коли вивчаємо проблеми, що хвилюють як окремих людей, так і суспільство загалом. Людям все складніше відрізнити науку від псевдонауки. Ви сумніваєтеся, задаєте питання Google і просто вірите першому посиланню. А варто завжди шукати контраргумент.
Чи потрібно нам виходити онлайн і піднімати протести проти псевдонауки? Риторичне запитання. Точно відомо тільки одне: отримання високоякісної інформації, що ґрунтується на фактах, не повинно залежати від навиків SEO та бюджету на рекламу.
пвседонауку?