Загадка повернення одіозного Хорошковського

Головним завданням Хорошковського буде вибудовування політичних і економічних зв’язків між Києвом і Москвою в обхід Медведчука.

З повідомлень ЗМІ стало відомо, що команда Володимира Зеленського поповнилася Валерієм Хорошковським. Він отримав кабінет в Офісі президента і тепер чекає, коли в виділеному йому приміщенні закінчиться ремонт. Ця новина важлива з двох причин: Хорошковський і Зеленський знайомі дуже давно, при цьому Хорошковський є найбільшим співвласником телеканалу “Інтер”.

Ця трійця – “Інтер”, Хорошковський і Зеленський – вперше стала єдиним цілим 14 років тому. У серпні 2005 р Хорошковський отримав контроль над “Інтером” (після того, як в червні несподівано помер під час перебування за кордоном Ігор Плужников, який володів каналом з моменту його заснування в жовтні 1996 г.) і незабаром очолив його наглядову раду. У тому ж році на “Інтері” стартувало телешоу “Вечірній квартал”, автором, режисером і ведучим актором якого був Зеленський.

В кінці 2010 р Зеленський був призначений генеральним продюсером телеканалу “Інтер”. Покинув цю посаду у вересні 2012 р, після чого Студія “Квартал 95” оголосила про початок співпраці з телеканалом “1 + 1” Ігоря Коломойського.

З тих пір багато води утекло, і в долі кожного з героїв цієї історії сталося чимало різких поворотів. Про те, що спіткало Зеленського, знають всі: він став президентом. Але не зайве хоча б коротко нагадати події, які довелося пережити Хорошковському і “Інтеру”.

Будучи власником “Інтера”, Хорошковський намагався брати активну участь в політиці. У грудні 2006 р отримав посаду першого заступника секретаря РНБО. Там він пробув півроку, а в грудні 2007 р знову вліз у владу і на цей раз протримався там рівно п’ять років, змінюючи патронів легко і невимушено – Тимошенко, Ющенко, Янукович. До січня 2009 р очолював Державну митну службу, потім був першим заступником голови СБУ. У березні 2010 р Янукович призначив його головою СБУ, в січні 2012 р – міністром фінансів, а в лютому – першим віце-прем’єром. У грудні 2012 р Хорошковський подав у відставку і був звільнений.

Звичайно ж, всі ці політичні зигзаги не могли не позначитися на “Інтері”. Вперше Хорошковський ледь не позбувся своєї медіагрупи через Тимошенко, яка відчувала до нього особисту неприязнь через те, що він в її конфлікті з Ющенком перейшов на бік останнього. У березні 2009 р вона публічно на засіданні уряду охарактеризувала його словами “це напомажена істота з манікюром і педикюром, з бріоліном на волоссі” і підкреслила, що він і президент Віктор Ющенко – “одна компашка”. Телеведучий Євген Кисельов, який працював на “Інтері” в 2009-2016 рр., Пізніше згадував: “Тимошенко під час перебування прем’єр-міністром поклала око на” Інтер “. Про це мені особисто відкрито говорив Андрій Портнов, який тоді працював на Юлію Володимирівну і придумав юридичну схему, як відібрати “Інтер” у тодішніх власників і передати новим “.

Тимошенко реалізувати цю задумку не встигла, але схема Портнова була забута, тим більше що її автор після президентських виборів влаштувався в адміністрації Януковича. Як згадував той же Кисельов, у Хорошковського був особистий конфлікт з Азаровим, вони жили в уряді наче кішка з собакою. Конфлікт знайшов такі форми, що “Інтер” кожен день критикував Азарова і в хвіст і в гриву. За інформацією Кисельова, в якийсь момент Хорошковського попередили: “Валерій Іванович, будеш продовжувати – відберемо канал. У Портнова всі документи готові “.
Ця загроза дійсно була реалізована після того, як Хорошковський висловив незгоду з повторним призначенням Азарова на посаду глави уряду. У день, коли Хорошковський оголосив про відставку з поста першого віце-прем’єра, були призначені податкові перевірки декількох структур, які утворюють собою канал “Інтер”. Джерела в оточенні Хорошковського стверджували, що отримати телеактів прагнула “сім’я” Януковича: “Йому намалювали схему, як протягом двох тижнів він втратить актив”.

З огляду на перспективи позбутися каналу без будь-яких компенсацій Хорошковський віддав перевагу продати його своєму другові Фірташу, який домагався цього ще з 2007 р Можливо, “сім’я” Януковича і Фірташа зіграли перед власником “Інтера” в поганого і доброго поліцейського, але Фірташ хоча б пообіцяв заплатити гроші. Вже 1 лютого 2013 року було оголошено, що DF Group придбала 100% Inter Media Group, виходячи з оціночної вартості $ 2,5 млрд.

Втім, насправді Хорошковський продав не 100% своєї медіа-групи. У квітні 2016 року “Інтер” розкрив свою структуру власності. Виявилося, що Дмитро Фірташ опосередковано володіє 36% телеканалу, Сергій Льовочкін – 9%, Валерій Хорошковський – 45%, а іншими 10% – Світлана Плужникова. Як свідчить інформація на сайті каналу, ця структура зберігається до цих пір.

Це означає, що при бажанні у Хорошковського є можливість повернути собі контроль над каналом. Особливо, якщо у нього є бажання повернутися в українську політику.

Категорія: world

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *